NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNE TÜRK FİRMALARININ KATILIMI Tüm Duyurular

NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNE TÜRK FİRMALARININ KATILIMI

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için, 2023 hedefleri doğrultusunda iki nükleer santral işletmeye alınması ve üçüncü nükleer santralin de inşaatına başlanması çalışmalarını yürütmektedir.

Bakanlık bu kapsamda yapımı devam eden ve yapılacak olan nükleer santraller için tedarik edilecek hizmet ve ekipmanların Türk firmaları tarafından karşılanabilmesi için bir çalışma yürütmektedir.

Ülkemizin nükleer güç santrallerine (NGS) ilişkin 2023 hedefi; iki nükleer santralin (8 ünite) işletmeye alınması ve üçüncü nükleer santralin (ilave 4 ünite) de inşaatına başlanması faaliyetlerini içermektedir.

Halihazırda yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali inşasında tedarik edilecek malzeme ve hizmetlerin yerli tedarikçiler tarafından karşılanması hem ekonomik açıdan, hem de bilgi birikimi açısından ülkemize fayda sağlayacaktır. Bu sebeple ihtiyaç duyulan malzeme ve hizmetlere yönelik aşağıdaki adreste yayınlanan ihale ilanlarını firmalarımızın incelemesi ve uygun ihalelere katılım sağlanması tavsiye edilmektedir.

http://www.nukleer.gov.tr/index.php/firmalara-hitaben/akkuyu-nuekleer-santral-projesinde-turk-firmalari

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için ise, belirli oranda yerli tedarik şartının sözleşmeye eklenmesi planlanmakta olup, bunu sağlamak için öncelikle ulusal sanayimizin mevcut kapasitesinin tespiti gerekmektedir. Bu doğrultuda, NGS projelerinde yer alabilecek yerli firmalarımızın mevcut durumlarını tespit etmek ve bu projelere katılımını arttırmak için T.C. Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan Firma Envanter Formu’na http://www.nukleer.gov.tr adresinden erişim sağlanabilmektedir. Bahse konu formun firmalarca doldurulması neticesinde yerli firmaların bu formda yer alan malzeme ve ekipmanlardan (halen nükleer dışında farklı sektör kapsamında dahi üretilse) hangilerini, hangi kalite standartlarına göre üretmekte olduklarının tespiti sağlanacaktır.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı